پایگاه جامع اطلاع رسانی امام حسن مجتبی علیه السلام

امروز : دوشنبه
۲۹. بهمن ۱۳۹۷
12. جمادي‌الثاني 1440
18. مارس 2019

معانی زینب

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 2
بدخوب 

در باب معانی اسم زینب مرحوم سید نورالدین جزایری در خصایص الزینبیه می فرمایند :الف : زینب متشکل از دو کلمه " زین " و " اب " می باشد به معنی زینت پدر ، همچنان که در طول زندگانی زینب کبری به ایشان زین ابیها نیز می گفتند و آن چنان که به مادر آن مکرمه ، امّ ابیها می گفتند .
ب : زینب اسم ثلاثی که سه حرف اصلی آن ( زنب ) و آن به معنی درخت خوشبو و خوش منظر می باشد، همچنان که در لسان العرب آمده است و اما مناسبت درخت نیکو منظره به آن مکرمه سلام الله علیها آنچنان که در کنایات و استعارات عرب آمده است ؛
 به هر شخص بزرگ بلکه هر چیز نفیس را به شجر و درخت تعبیر نمایند چنان که رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرموده اند : " انا وعلی من شجرة واحدة " و یا نیز در آیه شریفه آمده است : " مثلا کلمة طیبة کشجرة طیبة " و چون حضرت زینب کبری به خاندان نبوت و امامت متصل است و از عطر این خاندان بهره مند است ، این تعبیر به ایشان مناسب ماند اما از آنجایی که این درخت هم خوشبو بود و هم خوش منظره به حدیثی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در وجه تشابه حضرت زینب سلام علیها و سیدتنا خدیجة الکبری علیها سلام ، و نیز جمله ای از مورخان بسنده می کنم لکن تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل که پرداختن به این مقوله را در سطح عموم جایز نمی دانم : رسول اکرم فرمودند : وصیت می کنم حاضرین و غائبین امت را که این دختر (زینب کبری ) را به حرمت پاس بدارند، همانا وی همانند خدیجه کبری می ماند . این همه جمله بسیاری از مورخان عامّه درباره سیدتنا حضرت خدیجه کبری علیها سلام : " و کانت سیدتا خدیجه من اجمل نساء القریش و اعقلها و کانت تسمی بملیــــکة العرب و لعرف بسیدة البطحاء "
ج : برخی هم گفته اند زینب به معنی بلاکش باشد چه اینکه ایشان به مصائب و آلام فراوانی مبتلا شدند که امام عصر ارواحنا فداه فرمودند : شایسته در مصائب ایشان خون گریه کنیم. لکن از سه وجه فوق زین اب معنی زیبا و محتمل است

آخرین بروزرسانی ( سه شنبه ، ۳۱ فروردين ۱۳۸۹ ، ۰۶:۳۴ )  

منوی اصلی

خورشید انقلاب

پیام نوروزى به مناسبت آغاز سال 1394
متن کامل سخنان مقام معظم رهبری


 اگر کسى تصور کند که ... حتّى یک لحظه در ذهن خودم خطور مى‌دادم که این مسؤولیت به من متوجه خواهد شد، قطعاً اشتباه کرده است. 
فرمایشات معظم له درباره ی منصب رهبری


در زمان امام(ره) می‏دیدیم که ایشان مطلبی را می‏فرمودند، اما در مجلس همه به آن رأی نمی‏دادند؛ نمی‏شود گفت اینها ضدّ ولایت فقیه‏اند.
متن کامل سخنان مقام معظم رهبری


 بیش از چهل جلسه ی تفسیر قرآن از زبان مقام معظم رهبری  
برای دسترسی به تفسیر قرآن معظم له کلیک کنید


 

پایگاه علمای شیعه

کاربران آنلاین

 15 مهمان حاضر