پایگاه جامع اطلاع رسانی امام حسن مجتبی علیه السلام

امروز : دوشنبه
۲۹. بهمن ۱۳۹۷
12. جمادي‌الثاني 1440
18. مارس 2019

فضايل امام حسن (ع) در کلام رسول خدا

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 3
بدخوب 

نخستين فضيلت اين دو امام معصوم آن است که نياي بزرگوارشان محمد مصطفي برجسته ترين فرزند آدم ، پدرشان علي مرتضي پيشتاز پيشوايان الهي و مادرشان فاطمه زهرا پاره تن رسول الله (ص) و بانوي بانوان جهان مي باشد . مادر مادرشان نيز خديجه بنت خويلد است که اولين بانوي مسلمان و نخستين کسي است که تمام دارايي خود را در راه گسترش اسلام پخش کرد و ياور هميشگي پيامبر اکرم بود و او را در تلاشهاي بي امانش در مبارزه با کفر همراهي مي نمود و با دلداري و دلگرمي ، رنجهاي ناشي از آزار مردمان را در او تخفيف مي داد .
عم بزرگوار اين دو برادر ، جعفر بن ابيطالب و عموي پدر و جدشان حمزه شير بيشه الهي و شير رسول خدا و سرور شهيدان است . جد پدريشان ابوطالب يار خستگي ناپذير پيامبر و پاسدار حريم او ميباشد که در راه او سختيها را به جان خريد . جد پدرشان عبدالمطلب ، شيبه الحمد و آقاي سرزمين بطحا و جد جدشان هاشم ، مهمان نواز راهيان خانه خدا و آماده کننده غذا براي نيازمندان و سرپرست قبيله قريش بوده اند .


آري ، اين شرافت را نوادگان رسول خدا از پدران خود و آنان نيز از پدرانشان به ارث برده اند، و گويي گره هاي نيزه است که يکي بر روي ديگري قرار مي گيرد . اينان شاخساري از درختي هستند که ريشه اش استوار و ساقه ها و شاخه ها و برگهايش بهترين ساقه ها و شاخه ها و برگها مي باشند .
رسول گرامي (ص) فرمود : « خداي يکتا نسل هر پيامبر را از پشت خود او قرار داد ، اما نسل مرا از پشت علي بن ابيطالب (ع) قرار داده است » . بنابراين فرزندان پيامبر منحصر به حسن و حسين عليهما السلام و نسل اين دو امام هُمام مي باشند .
نسائي در « خصائص » و ابن عبدالبر در « الاستيعاب » از ابوسعيد خدري نقل مي کنند که رسول الله (ص) فرمودند :
« حسن و حسين دو سرور جوانان بهشت هستند . »
نسائي در روايت ديگري از انس بن مالک نقل مي کند که مي گويد : « بارها مي شد که به خدمت پيامبر عظيم الشان (ص) شرفياب مي شدم و حسن و حسين (ع) را مي ديدم که بر روي سينه و شکم جد خويش حرکت مي کنند و آن بزرگوار مي فرمايد :
« اين دو ، گلهاي خوشبوي امت من هستند . »
در کتاب « اُسدُ الغابه » از عمر بن ابي سلمه پسر همسر رسول خدا نقل شده است که گفت : «پيامبر در خانه ام سلمه تشريف داشتند که اين آيه نازل شد:
« انما يريد الله ليذهب عنکم الرجس اهل البيت و يطهرکم تطهيرا » ( قرآن، سوره احزاب، آيه 33 )
« خداوند اراده کرده است که از شما اهل البيت پليدي را بزدايد و پاکيزگيتان بخشد . »
دوست داشتن اين دو دلداده زهرا (س) واجب است و دوست داشتن آنان چيزي جز دوستي پيامبر نيست و دشمني با آنان نيز دشمني با پيامبر است .
شيخ مفيد در کتاب ارشاد مي نويسد : « حسن و حسين عليهما السلام دو محبوب رسول الله در ميان خاندان بودند . »
ترمذي در « صحيح » خود از انس بن مالک روايت مي کند که از پيامبر خدا پرسيدند: « در ميان افراد خاندان شما چه کسي نزدتان محبوبتر است » . پاسخ شنيدند : « حسن و حسين . »
آن حضرت همواره به فاطمه (س) ميفرمودند : « دو پسر دلبند مرا به نزدم فراخوان » و چون حسن و حسين به خدمت جد بزرگوار خود مي شتافتند ، آنان را به سينه مي فشرد و مي بوييد .
نسايي در « خصايص » از اُسامه بن زيد نقل مي نمايد که پيامبر (ص) در حاليکه حسن و حسين برروي پاهاي او نشسته بودند ، ميفرمود :
« اين دو ، پسران من و پسران دختر من هستند . خدايا تو ميداني که من اين دو را دوست دارم ، پس تو هم دوستشان بدار . »
در اسدالغابه عين همين روايت با همان سند آمده است .
در کتاب « الاستيعاب » بطرق مختلف از رسول گرامي (ص) روايت شده که درباره حسن و حسين فرمود :
« خدايا من اين دو را دوست دارم ، تو نيز آنان را و هر کس را که دوستدارشان است ، دوست بدار . »
در کتاب « الاصابه » از طريق عبدالرحمن بن مسعود از ابوهريره نقل مي کند که رسول خدا (ص) بر ما خارج شد ، در حالي که حسن و حسين هر يک بر يک دوش او نشسته بودند و آن حضرت هر بار يکي از آن دو را مي بوسيد تا به ما رسيد و چنين فرمود :
« هر کس دوستدار اين دو باشد ، مرا دوست داشته است و هر کس دشمني با اين دو نمايد ، با من دشمني کرده است . »
و نيز فرمود :
« هر کس حسن و حسين (ع) را دوست بدارد من او را دوست دارم و هر کس را من دوست داشته باشم ، خدا او را دوست دارد و هر کس را خدا دوست بدارد، او را به بهشت داخل مي کند . هر کس با حسن و حسين دشمني ورزد ، من با او دشمن خواهم شد و هر کس را من دشمن بدارم ، خدا دشمن او خواهد شد و آن کس را که خدا دشمن بدارد ، به جهنم داخلش خواهد نمود . »
ابوعمروزاهد در کتاب « اليواقيت » از زيد بن ارقم روايت مي کند که من در مسجد نزد رسول الله بودم . در اين هنگام فاطمه (ع) همراه با حسن و حسين از خانه اش خارج شد و به سوي جايگاه پدر گراميش شتافت و بدنبال او علي (ع) نيز در رسيد . آنگاه پيامبر رو به جانب من کرده و فرمود:
« هر کس اين چند را دوست بدارد ، با من دوستي نموده است و هر کس آنان را دشمن باشد ، با من دشمني ورزيده است . »
همچنين « زيد بن ارقم » مي گويد : « رسول خدا ، علي (ع) و فاطمه و دو فرزندشان حسن و حسين را مورد خطاب قرار داده فرمود :
« من با هر کس که شما با او مهر ورزيد ، مهر مي ورزم و با هر کس که شما با او در ستيزيد ، مي ستيزم . »
« اسلم » روايت کرده است که من حسن و حسين (ع) را ديدم که بر شانه هاي پيامبر سوار شده اند . به آن دو رو کرده گفتم : چه مرکب راهواري داريد! در اين لحظه پيامبر مرا مخاطب ساخت فرمود :
« و چه سواران نيکويي! »
ترمذي و نسايي در کتب صحيح خود از « بُرَيدَه » نقل مي کنند که رسول الله (ص) در حال خطاب بود که ناگاه حسن و حسين(ع) را ديد که لباسي قرمز رنگ بر تن دارند و بسوي او مي شتابند و پيوسته بزمين مي افتند . حضرت بي اختيار از منبر فرود آمد و آن دو را در آغوش گرفت و بر روي دو پاي خود نشاند ، سپس فرمود :
« خداي بزرگ راست گفته است که داراييهاي شما و فرزندانتان سبب آزمايش شمايند . من بر اين دو کودک خردسال نگريستم که راه مي رفتند و بر زمين مي افتادند ، ديگر نتوانستم درنگ کنم ؛ سخن خود را بريدم و آن دو را در آغوش گرفتم . »
روايتي از رسول خدا (ص) آمده است : « لو کان العقل رجلا لکان الحسن ، اگر عقل در مردي مجسم مي شد، همانا حسن بود . » (فرائد المسطين ، ج2 ، ص 68 )

 

منوی اصلی

خورشید انقلاب

پیام نوروزى به مناسبت آغاز سال 1394
متن کامل سخنان مقام معظم رهبری


 اگر کسى تصور کند که ... حتّى یک لحظه در ذهن خودم خطور مى‌دادم که این مسؤولیت به من متوجه خواهد شد، قطعاً اشتباه کرده است. 
فرمایشات معظم له درباره ی منصب رهبری


در زمان امام(ره) می‏دیدیم که ایشان مطلبی را می‏فرمودند، اما در مجلس همه به آن رأی نمی‏دادند؛ نمی‏شود گفت اینها ضدّ ولایت فقیه‏اند.
متن کامل سخنان مقام معظم رهبری


 بیش از چهل جلسه ی تفسیر قرآن از زبان مقام معظم رهبری  
برای دسترسی به تفسیر قرآن معظم له کلیک کنید


 

پایگاه علمای شیعه

کاربران آنلاین

 55 مهمان حاضر